Cvičení SM systém
Cvičení SM-systém MUDr. Smíška - cvičení s pružnými lany pomocí svalového zřetězení
- při bolesti páteře v bederní, hrudní a krční oblasti
- výhřez plotének
- skolióza
- regenerace a kondiční trénink
- zpevnění břišních svalů a svalů pánevního dna po porodu
- cvičení vhodné pro seniory i těhotné
- individuální nebo skupinové cvičení (pro správnost provedení cviků skupinové cvičení minimálně 3, maximálně 4 osoby)
Vývoj metody SMS
MUDr. Smíšek se opírá o 30 let postupného vývoje této metody, 25 let klinických zkušeností s tímto cvičením u pacientů s bolestmi páteře v bederní, hrudní i krční oblasti, u pacientů s akutním výhřezem ploténky a u skolióz. Tuto metodu používá také řada vrcholových sportovců jako kondiční trénink s cílem zlepšit sportovní výkon a předejít přetížení a degeneraci páteře a u velkých kloubů při sportu. Cvičení má také velký význam u prevence a léčby poruch velkých kloubů (kloub kyčelní, kolenní a ramenní, klouby nohy a klenba nožní).
Nejdůležitější na cvičení Sm systému je, že pomocí svalových spirálních zřetězení vytváří v těle sílu vzhůru, která odlehčuje tlak na meziobratlové ploténky a klouby. Tím umožňuje jejich výživu, regeneraci i léčbu. Zároveň svalové spirály dávají páteři optimální pohyblivost.
Svalové spirály protahují tělo směrem vzhůru a odstraňují příčinu bolestí zad.
SMS je cvičení
- posilovací – posiluje svaly oslabené
- protahovací – protahuje svaly napjaté a zkrácené
- mobilizační – obnovuje kloubní pohyblivost
- stabilizační – dává tělu potřebnou pevnost, zajišťuje stabilitu v době klidu a hlavně v době pohybu – dynamická stabilizace
- koordinační – koordinuje vzájemné postavení pohybových segmentů
- optimalizuje řízení pohybu – procvičuje pohybové stereotypy jako je chůze, běh, práce, sport – urychluje volné řízení pohybu.
Cvičení SMS spojuje komplexní trénink pohybového aparátu a řízení pohybu centrálním nervovým systémem.
Při cvičení je nutné dodržovat následující zásady
- cvičíme vestoje
- střídání aktivace a relaxace – tělo zpevněné v době, kdy na něj působí síla – aktivní vyrovnaný stoj a v době, kdy na tělo síla nepůsobí jsme zcela uvolnění a zaujímáme chabé držení těla
- koordinace pohybu – zpevnění těla
- síla, se kterou cvičíme a rozsah pohybu -cvičíme malou silou rozsáhlým pohybem horní nebo dolní končetiny. Cvičíme s elastickým lanem, jehož síla přichází zepředu, ze strany nebo zezadu. Síla odpovídá schopnosti nejslabšího článku pohybového aparátu (oslabený sval, poškozená ploténka, poškozený kloub). Respektujeme nejslabší článek pohybového řetězce.
- rychlost cvičení – cviky provádíme pomalu, na konci pohybu ještě zpomalíme, abychom mohli dotáhnout závěrečný detail. Pohyb je pomalý a plynulý, neprovádíme pohyb trhaně, provádíme pomalý plynulý pohyb bez delších výdrží.
- komplexnost cvičení – dobře provedený cvik zaměstná svaly od plosky nohy až po prsty rukou za nutné stabilizace trupu. Je to tedy celotělové cvičení. Noha je pevný bod, paže je pohyblivý bod.
Cvičení SMS má jen jednu nevýhodu - cvičit 10 minut denně za nás nikdo nebude!
Citace z knihy MUDr. Smíška Léčba a prevence bolesti zad + obrázky jsou zveřejněny se souhlasem autora (www.spiralstabilization.com).